Tádžikistán si můžete představit jako nádhernou zemi, kde se z nížin zvedají do značné výšky horské štíty, a kde panuje subtropické klima, příznivé pro pěstování zemědělských plodit širokého rozsahu. Daří se tu běžným druhům ovoce a zeleniny, jaké známe z našich zahrádek, přičemž tamní úrodná půda, délka slunečního svitu a příhodné klima umožňují vypěstovat skutečně velmi hodnotné a kvalitní potravinové zdroje.
V Tádžikistánu se pěstují ovšem i jiné plodiny, kterým se u nás daří jen ve sklenících, nebo v určitých vymezených lokalitách. Mezi ně patří i morušovník, který plodí velmi zdravé, chutné a výživné bobule. Moruši znají lidé především ze školní výuky, kde jsou děti seznamovány s bourcem morušovým, jakožto zdrojem pro spřádání hedvábného vlákna, ale morušovník je dnes ceněn spíše pro přirozené vlastnosti svých plodů.
Moruše se k nám dováží v sušené podobě, čerstvé plody by nezvládly transport na dlouhé vzdálenosti vzhledem k jejich křehkosti. Podobají se ostružinám, některé z nich jsou tmavé, jiné červené nebo bílé. Obsahují mnoho podpůrných vitamínů, především „céčko“, skupinu B a karotenoidy, dále organické látky kyselého původu, které jsou však zásadotvorné (podobně jako např. kyselina citronová v citrusech).
Sušené moruše OILSEED SERVIS s.r.o. jsou skvělé v obilných kaších, na pudincích, zmrzlinových pohárech s ovocem, a samozřejmě ve směsích s ovocem a oříšky, které můžete mít doma jako zásobárnu zdravých sladkostí. Výhodou sušeného ovoce obecně je přirozený zdroj energie (sacharidů), který dodává živiny, na rozdíl od bílého rafinovaného cukru. Vyhnout se průmyslově vyráběným sladkostem znamená povýšit svůj život na „vyšší level“, být více sami sebou a uvědomovat si, že právě ovoce, semena, ořechy, čerstvá i tepelně upravená zelenina spolu s celozrnnými obilovinami a luštěninami by měla tvořit páteř našeho jídelníčku.