Slimáci– všichni je známe a všichni je nemáme moc v lásce. Hlavně my zahrádkáři. Není divu. Krásy pravda moc nepobrali, ale to není to hlavní. Především mají velice zlou pověst jako ničitelé našich zahrádek. Pracně vypěstované rostlinky dovedou likvidovat velice rychle a s velkou chutí. A vůbec nejsou vybíraví. Zkrátka sežerou, jak se říká „na co přijdou“. V posledních letech se u nás dost přemnožili a nepohrdnou již ani rostlinami, které jim dříve nevoněly. Zbaští i aromatické bylinky jako je máta a bazalka.
Ty větší alespoň lépe vidíme a máme šanci ihned zahubit. Bohužel nejžravější jsou ale ti malí, kteří se nám lépe ukryjí a našemu spravedlivému hněvu se zdárně vyhýbají.. Situace bývá ještě složitější, pokud se na zahrádce pohybují malé děti nebo naši psí a kočičí přátelé. Bojíme se razantnějších chemických přípravků, abychom neublížili i jim. Hodně zaručených „babských rad“ na ně už moc neplatí. Jaké zbraně v boji se slimáky o úrodu tedy letos zvolit ? Je k dispozici nějaký bezpečný, ale účinný chemický přípravek?
Ekologická chemická zbraň
Odborníci radí použít ekologické přípravky, které obsahují fosforečnan železitý. Patří mezi ně například přípravek s obchodním názvem Ferramol. Látky, které do půdy vylučují rostliny spolu s působením půdních mikroorganismů způsobují, že se fosforečnan železitý v půdě rozloží na železo a fosfor. Záhony pak vlastně ještě hnojí. Přípravky s touto účinnou látkou jsou jedovaté pro naše slizké nepřátele, ale pro naše děti a domácí mazlíčky nejsou nebezpečné. Také rostliny a plody pak nevyžadují tzv. ochrannou lhůtu před sklizní a konzumací. Nehrozí riziko otravy. Přípravek má ještě jednu jaksi estetickou výhodu. Po jeho zbaštění mají slimáci pocit nasycení a spokojeně zalezou do úkrytu. Až zde pak zahynou a jejich mrtvolky se neválí po záhonech. V půdě se rozloží a poslouží též jejímu obohacení o živiny.