V posledních letech se s nabídkami nejrůznějších forem účelových i neúčelových hypoték roztrhl pytel. Dokonce i nebankovní sektor začíná nabízet podobné produkty a povětšinou cílí právě a klientelu, kterým z určitého důvodu nebyla žádost v bance vyhověna. Hypotéka na pozemek, stavbu nebo koupi nemovitosti, přestavba, vestavba nebo nástavba nemovitosti, zkrátka hypotéku si dnes můžete vzít téměř na vše.
Ovšem není všechno zlato, co se třpytí, na to myslete především. Hypotéka se při špatném plánování může stát břemenem třeba na celý život a vše je dobré dostatečně promyslet ještě před uvázáním na několik desítek let dopředu. Hypotéku si povětšinou berou mladé manželské páry s vidinou vlastního bydlení, ale ne každý vztah je jako z pohádky a problém může být rázem na světě.
Jaký druh hypotéky zvolit?
Hypotéka se obecně rozděluje na dva základní druhy. Na neúčelové a účelové hypotéky, přitom každá z nich je o trochu jiná. Jak už z názvu vyplývá, účelová hypotéka je striktně vázaná druhem využití financí a přesně vymezuje, na co mohou být čerpané peníze využity. Následně je nutné doložit bance, že peníze byly opravdu využity způsobem, kterým smlouva o hypotéce vyměřuje. Neúčelové hypotéky jsou v mnoha ohledech daleko benevolentnější a s nakládáním peněz má klient v podstatě volnou ruku. Od tohoto přepychu se ale velmi často odráží výše úroku, který bývá u neúčelových hypoték o poznání vyšší.
Jak je to s novým pracovním poměrem? Je možné žádat o hypotéku?
Pokud jste nastoupili do nového zaměstnání a čeká vás tříměsíční zkušební lhůta, raději s cestou do banky posečkejte. O hypotéku, stejně jako jiné úvěrové produkty, můžete zažádat až po úspěšném zakončení zkušební doby a v případě, kdy nová smlouva je na dobu neurčitou. Jinak počítejte s tím, že je velká pravděpodobnost, že v bance neuspějete a úvěr schválen nebude.